Migranci we współczesnym świecie

Sprawiedliwość, solidarność, inkluzja

Komunikat nr 3

Zgłaszanie referatów

Rada Programowa oraz Komitet Organizacyjny XIII Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN „Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja” zapraszają do zgłaszania propozycji wystąpień.

Propozycje referatów prosimy zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego do dnia 15 maja 2024. Podobnie jak w ubiegłych latach, propozycje referatów prosimy zgłaszać do poszczególnych sesji (wyboru określonej sesji można dokonać w formularzu zgłoszeniowym). Lista sesji znajduje się w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/sesje-tematyczne. Jedna osoba może zgłosić tylko jeden referat. Organizatorzy i organizatorki sesji mogą również zgłosić referat (w swojej sesji lub innej sesji).

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, afiliację, tytuł wystąpienia oraz jego streszczenie obejmujące m. 150 a 250 słów.

Informację o decyzji dotyczącej przyjęcia referatu prześlemy do końca maja. Od 1 czerwca otwarta będzie rejestracja na konferencję i warsztaty metodologiczne.

Opłata konferencyjna będzie wynosiła 700 zł; obejmie ona udział w sesjach plenarnych i tematycznych, materiały konferencyjne, przerwy kawowe i obiadowe, jak również kolację w Ogrodzie Botanicznym UJ. Dla doktorantów/doktorantek opłata będzie wynosiła 350 zł.

Formularz zgłoszeniowy: https://forms.office.com/e/DT9EpptmTc

Formularz zgłoszeniowy QR

Warsztaty metodologiczne

Zapraszamy młode badaczki, młodych badaczy, doktorantki, doktorantów na warsztaty, które będą oferowane w ramach konferencji. Odbędą się one 23 września i będą znakomitą okazją, by w bardziej kameralnym gronie popracować nad wyzwaniami badawczymi w studiach migracyjnych.

Szczegółowe informacje oraz warunki uczestnictwa znajdują się także w zakładce: https://migracje-socjologia.confer.uj.edu.pl/warsztaty

Komunikat nr 2

Rada Programowa oraz Komitet Organizacyjny XIII Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN „Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja” zapraszają do zgłaszania propozycji sesji tematycznych. Zależy nam na tym, by spektrum tematyczne konferencji było szerokie oraz by poszczególne sesje nie powtarzały tych samych wątków, dlatego zachęcamy do zgłaszania propozycji uzupełniających sesje przygotowane przez badaczki i badaczy związanych z KBnM PAN (lista już zgłoszonych sesji wraz z opisem znajduje się w zakładce "Sesje tematyczne")

Zgłoszenie sesji powinno zawierać:

• Imię i nazwisko/a, afiliacje organizatora/rów oraz adres kontaktowy
  • Tytuł sesji wraz jej opisem (200-250 słów)
  • Informację o przynajmniej dwóch potwierdzonych referatach (tytuł, autorzy, abstrakt ok. 150 słów). Autorzy tych dwóch referatów powinni reprezentować dwa różne ośrodki akademickie.

Jedna osoba może zgłosić (w tym jako współorganizator/ka) tylko jedną sesję.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: kbnm2024@uj.edu.pl do 10 marca 2024 r. Z powodu ograniczeń czasowych konferencji,  zastrzegamy sobie prawo wyboru przesłanych propozycji sesji.

Po zaakceptowaniu ostatecznej listy sesji tematycznych ogłoszony zostanie otwarty nabór na referaty do wszystkich sesji.

Komunikat nr 1

Termin: 23.09.2024 – warsztaty metodologiczne, 24-25.09.2024 – konferencja
Miejsce: Uniwersytet Jagielloński, Ul. Gołębia 24, Instytut Socjologii, ul. Grodzka 52, Kraków
Organizatorzy: Komitet Badań nad Migracjami PAN, Instytut Socjologii UJ, Instytut Psychologii Stosowanej UJ, Jagiellońskie Centrum Badań Migracyjnych.

Zakres tematyczny: W XXI wieku następuje bezprecedensowa intensyfikacja przepływów migracyjnych, a ich skala, formy i przyczyny są niezwykle zróżnicowane w zależności od kraju pochodzenia i regionu świata. Ludzie nadal przemieszczają się w poszukiwaniu nowych możliwości, uciekają przed biedą, konfliktami wojennymi, zmianami klimatu i środowiska naturalnego, kierując się tam, gdzie żyje się lepiej i bezpieczniej. Przemieszczają się ludzie – nie rzeczy – ze swoim bagażem społeczno-kulturowym i kapitałem ludzkim, który jak nigdy dotąd stał się różnicą polityczną.
Dlatego też głównym celem organizowanej w Krakowie konferencji jest zwrócenie uwagi na trzy zasadnicze wartości kluczowe dla godności, tożsamości i bezpieczeństwa ontologicznego osób migrujących czyli na sprawiedliwość, solidarność oraz inkluzję.
Chcemy analizować pod tym kątem prawa migrantów oraz polityki do nich skierowane, a także opisywać z perspektywy intersekcjonalnej złożone światy migrantów i migrantek. Nasza uwaga nie pomija refleksji historycznej nad tymi zagadnieniami. Będziemy skupiać się na obszarze zdrowia, edukacji, rynku pracy oraz szeroko rozumianych nierówności w dostępie do usług. W tych dziedzinach konferencja ma zwrócić uwagę na kanoniczny temat dla migracji: sprawiedliwość społeczna i jej manifestacje w wymiarze solidarnościowym, partycypacyjnym i obywatelskim. Będziemy dyskutować nad szansami stworzenia świata bardziej sprawiedliwego dla migrantów, uznania ich podmiotowości i wyjątkowości w nowym kraju, możliwościami ich partycypacji w (re)konstruowaniu ładu społecznego, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym.
Nieodłącznym elementem tegorocznej konferencji będzie również refleksja z zakresu metodologii badań migracyjnych – współczesnych trendów oraz wyzwań w obrębie podejść jakościowych i ilościowych.

Zachęcamy Państwa do zarezerwowania w swoich kalendarzach daty 23-25.09.2024 na krakowską konferencję. Bardzo liczymy na Państwa obecność.